Продължаваме с поредицата “Българската история на македонските градове” като сме споделили няколко любопитни факта за Охрид.
Според легендата, името на града идва от възклицанието “Ох, рид“ от Цар Самуил при въздействието на градската панорама.
Славяните се заселват в областта през 5ти век. Първите българи, заселили се в цяла Македония, и твърде вероятно и в самия град, са Куберовите българи, които навлизат в Битолското поле през 680 година. Куберовите българи се свързват с драговичи, ринхини, сагудати и други славянски племена от „българската група“ в днешна Македония. В резултат на териториалното съжителство на двата етноса, обединени в общи цели и задачи, се създали предпоставките за постепенното развитие на един значителен по своите размери процес, който в края на краищата довежда до спояването им в единна народност. През 9ти век градът и цяла Македония окончателно влизат в пределите на Първото българско царство, а интегрирането на населението става напълно доброволно и дори желано от местните славяни и куберови българи.
След приемането на християнството в България, Охрид става епископски център начело с Климент Охридски, който е първият епископ, проповядвал на старобългарски език. В “Краткото житие“ се споменава националността на Климент:

Този наш отец и светилник на България бил по род от европейските мизи, които народът обикновено знае като българи.
През 887-та година Климент Охридски е изпратен като учител в областта Кутмичевица, с главни градове Охрид и Девол. Заедно с Наум Преславски поставят основите на Охридската книжовна школа. Охрид се превръща в основен център на българската духовност, просвета и култура заедно с Велики Преслав.

Цар Самуил
Охридската крепост или известна още като Самуиловата крепост се намира в най-високата част на града. Между 992 и 1018 Охрид е резиденция на Цар Самуил и столица на България до падането под византийско владичество.

След изместването на столицата на България в Охрид, по времето на цар Самуил в края на X – началото на XI век, църквата е седалищен катедрален храм на Българската патриаршия, както и на наследилата я след 1018 година Охридската архиепископия.

Храм “Свети Панталеймон”, в който според историческите източници Климент Охридски подготвя над 3500 ученици.