С пълна пара продължаваме инициативата „ Българската история на македонските градове“ като днес ще ви разкажем факти за града Гевгели. Факти, които със сигурност са премълчавани от поколения и за които тамошните хора дори не подозират. Четете македонци! „Знайте своя род и език“ и се гордейте!
Съвременното развитите на Гевгели започва в средата на XIX век. Църквата „Възнесение Господне“ („Свети Спас“) е от 1842 година. През 1873 година е построена железопътната линия Скопие – Солун, минаваща през града. Гевгели е център на каза в Солунския вилает на Османската империя.

Географско положение на град Гевгели
Александър Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“), който се основава на гръцки данни, в 1878 година пише, че в Гевгели (Ghevghéli), Воденска епархия, живеят 1740 гърци. Етнос македонци в изследването не е регистриран.
В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Гергеля (Gherghelya) е посочен като град с 248 домакинства със 108 жители мюсюлмани, 1056 българи и 27 цигани. Етнос македонци не е регистриран.

Ето как изглежда град Гевгели днес
През май 1878 година Георги Баялцалиев и Ичо Доганов от името на Гевгелийската българска община подписват Мемоара на българските църковно-училищни общини в Македония, с който се иска присъединяване на Македония към новообразуващата се българска държава.
Густав Вайганд, „Аромъне“, 1894 г.
На 14 юли 1895 година Гоце Делчев основава комитет на ВМОРО в града. През 1896 година е издигната екзархийската (тоест, подкрепяща Българската екзархия) църква „Св. св. Кирил и Методий“.
Според статистиката на Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) в 1900 Гевгелий е малък градец с 3000 жители българи, 650 турци, 175 черкези, 120 власи и 230 цигани. Етнос македонци в изследването не е регистриран.
В конфесионално отношение Гевгели е разделен на българска екзархийска и патриаршистка част. По данни на секретаря на Българската екзархия Димитър Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) в 1905 година в града има 1840 българи екзархисти, 2240 българи патриаршисти гъркомани, 80 българи патриаршисти сърбомани, 8 българи униати, 15 гърци, 72 власи, 30 албанци и 90 цигани. В града функционират две български и две гръцки училища – по едно основно и прогимназиално. Етнос македонци в изследването не е регистриран.
Сведения за българския характер на Гевгели и околността ни дава и Ангел Динев и неговото изследване за революционното минало на гр. Гевгелия и Гевгелийско, публикувано в поредица на вестник "Македония" през септември и октомври 1932 год. Ангел Динев (1891-1952) е деец на ВМОРО и на ВМРО (обединена), български и югославски общественик, новинар, публицист, историк и политически работник, ръководител на Гевгелийското братство и чиновник в Българското министерство на земеделието, след 1934 г. минава на македонистки позиции.
Прилагаме снимка на корицата от оригинален екземпляр, както и на страниците, в които недвусмислено е разкрит българският характер на град Гевгели и околните села. За „македонци“ данни в статията, дълга над 30 страници – няма. Основни действащи лица са българите, гъркоманите и турците.
Двама мъже от село Смоквица, Гевгелийско - Иван Касапов и Тодор Гайдов участват в българското опълчение и в боевете на връх Шипка – 1877г.. Там първият е ранен от турците. В крайна сметка и двамата герои оживяват.
При избухването на Балканската война в 1912 година 63 души от Гевгели се записват доброволци в Македоно-одринското опълчение. Градът е освободен в средата на октомври от четите на Ичко Димитров, Михаил Радев и Георги Тодоров, които са част от Първа отделна партизанска рота на Македоно-одринското опълчение. В града се установява военно-административна българска власт.
На 20 юни 1913 година, по време на Междусъюзническата война, Гевгели е обстрелван от гръцката армия, а 33-ма българи католици са отведени на заточение. Католическият свещеник Ван ден Пукхейд пише:

„ Когато този град падна в гръцки ръце, тамошното българско население и онова от Сеово избяга зад вардарския мост. Какво правят гърците? Стрелят с топове върху нещастните бежанци... всички младежи от 10 години нагоре били изклани"

Български военни позират пред жп гарата в града - 40те години.
Представяме ви и оцветена фотография(началната снимка) от 40те години на миналия век, на която позират български полицаи от града.