Продължаваме с поредицата „Българската история на македонските градове“. И днес постът е отдаден на забравената от българите история на Крива паланка! На българите и от двете страни на границата...
В близост до града се намира Осоговският манастир, който е част от Българското историческо наследство в областта. Той е основан от Св. Йоаким Осоговски – един от най-ревностните последователи на закрилника на българския народ – Св. Иван Рилски. През втората половина на XVI век манастирът запада и обеднява, което кара монасите да търсят финансова помощ от Дубровнишката република. Според запазено свидетелство от 1474 г. дубровнишкият съвет дарява 20 жълтици „милостиня на българския манастир Св. Йоаким“ (...elemosinam monosterio Sancti Joachim partium Bulgarie).
През 1688-89 година при поредната Австро-Турска война, австрийските войски се насочват на юг. Това води до стихийното избухване на въстанието от 1689 година. Негов водач става опитният хайдутин Карпош. Въстаниците, за които се смята, че наброяват около 5 000 души, успяват да превземат Крива Паланка. Именно там Карпош е обявен за крал. Впоследствие са освободени Куманово и Скопие. В един широк кръг между Кюстендил и Скопие се създава „свободна територия“. Австрийците обаче са принудени да отстъпят. Бунтовниците трябва се борят срещу по-многобройните османци сами. За съжаление, те са разбити, а водачът им – пленен и убит.
Михаил Иванов Македонски (1854-1937) е български общественик и просветен деец. Екзархийски училищен инспектор, окръжен управител на Хасково, Враца, Плевен и Кюстендил. Депутат в IV-тото Обикновено Народно събрание (1884-1886). Градоначалник на Крива паланка по време на Първата световна война (1916-1918). В приложените снимки сме ивзели страници от неговата книга със спомени, които всеки може да прочете и да си направи съответните изводи.
Църквата „Свети Димитър“ е построена в 1833 година, през 1845 година в Крива паланка е построена още една нова българска църква, а в двора ѝ българско училище. Според свидетелства на посетили селището през 1859 година американски мисионери, то има 3 хиляди жители, мнозинството от тях българи. През 1868 година официално е създадена Паланечката българска община. До Руско-турската война Крива паланка е част от Кюстендилска епархия, но тъй като след войната остава в Османската империя е присъединена към Скопска. Към 1886 година председател на общината е иконом поп Георги, а членове са Арсо Якимов, Максим Натев, Ване Ангелков, Андон Димишев, А. Тотев и Цено Колев.
През септември 1910 година градът пострадва по време на обезоръжителната акция на младотурците. На 11 септември всички членове на българската община, начело с архиерейския наместник, са арестувани и предадени на военнополевия съд в Скопие, а наместничеството е затворено. Сръбският архиерейски наместник поп Наце започва заедно със сръбски учители и жандарми обиколки на казата, за да приканват селяните да избегнат побоите и изтезанията като станат сърбомани!
В XIX и началото на XX век Крива паланка е със смесено турско-българско население. Водач на българските възрожденски борби в Паланечко и представител на Първия български църковно-народен събор е поп Георги Паланецки. Едни от известните кривопаланци са дейците на Вътрешната македоно-одринска революционна организация Александър Димитраков, член на Централния ѝ комитет, и Манасий Лучански. От Паланка е и видният български писател Димитър Хаджилиев.
При избухването на Балканската война в 1912 година 27 души от Крива паланка са доброволци в Македоно-одринското опълчение.
През първата световна война много от войниците назначени в сръбската армия в областта дезертират при Българската войска.
България влиза във войната през 15 октомври 1915 година на страната на антантата. Само за два месеца, на 29ти ноември, войската успява да освободи цяла вардарска Maкедония и Поморавието.
Ето прѣпратка относно въстанието на Карпош;
http://macedonia.kroraina.com